515 614 615
Czynne: Pon-Pt: 9.00 - 18.00 Sob: 10:00 - 13:00
Profilaktyka

Profilaktyka

Centrum Zdrowia Zwierząt

Profilaktyka

Złota zasada – lepiej zapobiegać niż leczyć. Postaw zatem na profilaktykę

W skład szeroko rozumianej profilaktyki weterynaryjnej wchodzi kilka elementów:

  • Zdrowa dieta
  • Aktywność fizyczna
  • Higiena/czynności pielęgnacyjne (czyszczenie zatok okołoodbytowych, higiena uszu, korekta pazurów i wiele innych)
  • Szczepienia ochronne
  • Odrobaczenia przeciw pasożytom wewnętrznym jak i zewnętrznym

Odrobaczanie zwierząt

Pierwsze odrobaczenie zaleca się wykonać między 3 a 5 tygodniem życia zwierzaka, a następne po 2 tygodniach. Dalsza profilaktyka zależy od wyników badania kału.

*do 12 tyg życia odrobaczamy co 2 tygodnia

*między 3 a 6 miesiącem życia odrobaczamy co 1-2 miesiące

*między 6 a 12 miesiącem życia odrobaczamy co 2-3 miesiące

*dorosłe zwierzęta natomiast zaleca się odrobaczać regularnie co 3 miesiące.

Pamiętajmy że nie alternatywą dla odrobaczania jest regularne badanie kału- w przypadku ujemnych wyników nie musimy podawać preparatów na odrobaczanie.

Warto wiedzieć, że zarobaczone zwierzę roznosi pasożyty wraz ze swoimi wydzielinami, przez co inne zwierzęta jak i domownicy również mogą zostać zarażeni. Szczególnie jest to ważne jeśli w domu są małe dzieci. Pasożyty wpływają na stan zdrowia zwierzęcia, powodując m.in. spadek masy ciała, jego zmęczenie, biegunki czy nadmierne gubienie sierści.

Podkreślamy, że regularne odrobaczenie (lub badania kału) to konieczność!

Szczepienia ochronne zwierząt

a) Szczepienia ochronne psów

Zwierzę podobnie jak człowiek musi w swoim organizmie wytworzyć przeciwciała stanowiąca barierę ochronną przeciwko wirusom, dlatego podaje im się szczepionki ochronne, aby zabezpieczyć je przed różnego rodzaju chorobami (np. chorobą Rubartha, parwowirozie, nosówce, kaszlem kenelowym czy leptospirozą)

Sczepienia szczeniąt zgodnie z najnowszymi wytycznymi Światowego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (WSAVA) w zależności od sytuacji epizootycznej należy rozpocząć między 6 a 9 tygodniem życia, a ostanie szczepienie ochronne powinno zakończyć nim zwierzę skończy 16 tygodni. Szczepionka przypominająca po roku, a kolejne szczepienia max co 3 lata.

b) Szczepienia przeciwko wściekliźnie

Szczepienia przeciwko wściekliźnie są w Polsce obowiązkowe i należy je wykonywać co roku.

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna choroba zakaźna prowadząca do śmierci zwierzęcia. Jest ona również bardzo groźna dla człowieka. Do zarażenia dochodzić może na skutek m.in. kontaktu śliny chorego zwierzęcia z krwią człowieka, np. w wyniku pogryzienia.

Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać u psów między 3 a 4 miesiącem życia, a kolejne co roku. Koty wychodzące również warto zaszczepić przeciwko tej niebezpiecznej chorobie.

 

Szczepienia ochronne zwierząt

c) Sczepienia ochronne kotów

Harmonogram szczepień u kotów zgodnie z wytycznymi WSAVA w zależności od sytuacji epizootycznej należy rozpocząć między 6 a 9 tygodniem życia kociaka, a ostatnie powinno się odbyć w 16 tygodniu życia. Tak samo jak u psów szczepienie przypominające za rok, a następne co max 3 lata. Sczepienia chronią m.in. przed kocim katarem czy panleukopenią. U kotów wychodzących, jak i hodowlanych warto także przeprowadzić szczepienia na białaczkę.

d) Szczepienia królików

Szczepić można króliki od 6 tygodnia życia. Doszczepić należy po 4 tygodniach (gdy było to pierwsze w życiu szczepienie), później co 6 lub 9 miesięcy. Szczepionka uodparnia na myksomatozę – na okres 6-9 miesięcy, na pomór królików – na okres 12 miesięcy. Masa sczepionych królików powinna przekroczyć 500g. Najlepiej rozpocząć szczepienie na przełomie lutego i marca.

Posiadamy także szczepionki dające na rok odporność na obie wyżej wymienione choroby.